Nejprve jsme chtěli jenom pěstovat rostliny. Jenomže jsme nemohli sehnat vejce. Abyste rozumněli - je nám líto slepic v klecích a tak vejce z velkochovu nekupujeme a biovejce nejsou vždy a všude dostupná. Tak nás napadlo pořídit si pár slepiček. Nejprve české zlaté kropenky, pak maransky měděněkrké a nakonec australky velké. Vyrostlo nám tu pěkné hejno a k podzimu bylo vajec dost. Tak jsme začali zásobovat naše přátele.

A jak to bylo s ovcema? Nestíhali jsme kosit. Tak jsme si z farmy od kamarádů půjčili pár ovcí a nakonec od nich tři koupili. A nebylo to jen kvůli trávě. Vlna je přece úžasný materiál ;-)

A pak přišli slimáci a snědli téměř veškeré sazenice zeleniny a květin, ač jsem každý večer pilně chodila s kyblíčkem na vzdálené louky (chemické preparáty tu nepoužíváme a vůbec se mi nechtělo ty hladové tvory jakkoli zabíjet). Tak jsme pořídili indické běžce. Pro ně je zcela přirozené slimáky požírat, dokonce jsou jejich nejoblíbenější pochoutkou.

No, a k tradičnímu venkovskému dvorečku patří i perličky. Navíc pěkně halekají a hlídají, kde se co šustne. A perličí vejce jsou sice malá, ale dobrá a dlouho vydrží.

Vypadá to, že jsme se do ptáků zamilovali. Přibyli pávi, kachny pižmové a pokukujeme po dalších opeřencích. Místa je tu dosti.

Takže se nám to tu všelikou domácí havětí pěkně zabydlelo a začalo spokojeně a přirozeně množit. A vznikla otázka - co se všemi těmi zvířecími chlapečky, kteří se z roztomilé drobotiny promění v páření chtivé samce a začnou se prát o nevěsty. Naše rodina je částečně vegetariánská a masorádům jsme objednávali v Bioparku. Abyste rozumněli - maso z velkochovu nekupujeme, protože se nechceme podílet na tom, jak se v konvenčních chovech se zvířaty zachází. Tak jsme dumali, co s těmi nezvedenými samci - nechtěli jsme je jen tak prodat neznámo, kam... A tak, když chceš synku maso jísti, je dobré si je umět obstarat. Když přijde čas, s úctou a pokorou je spokojený a šťastný život nadbytečného zvířete ukončen. Poděkujeme tvorovi a s vděčností uspokojíme naše potřeby. Samečků je více než dost, tak uspokojujeme i přátele.

Zvířata v hospodářství mají ještě jednu výhodu: máme vlastní hnůj. Ovčí a drůbeží. Koňský vozíme od přátel. Zatím. Pššššt...